Niezwykle ważny temat dla każdego użytkownika internetu, bowiem jest on wielkim narzędziem do czynienia dobra, ale niestety i zła. W internecie można popełnić całą gamę przestępstw i choć często nie jesteśmy świadomi tych czynów to nie zwalnia nas to z odpowiedzialności za nie.
Najpierw odpowiedź na pytanie, które wiele razy jest przez internautów zadawane. „ A kto mnie znajdzie?” Otóż znalezienie użytkownika nie zajmie więcej niż klika godzin i to opieszałemu poszukiwaczowi, a to dlatego, że każde przyłącze abonenckie posiada adres IP, unikalny i łatwy do namierzenia. Oczywiście można zostać hakerem wtedy namierzą nas po kilku dniach, ale tak czy siak namierzą 🙂

Co jest prawem zabronione?

Pod żadnych pozorem nie możemy zamieszczać w sieci zakazanych treści (pornografii, nawołujących do faszyzmu itp.) a z bardziej przyziemnych nie wolno nam ściągać żadnych gier.
Możemy za to ściągnąć i obejrzeć film czy ściągnąć i posłuchać muzyki, ale już każdorazowe udostępnienie tych treści np. za sprawą torrentów jest karalne.

Czego nie powinniśmy robić dla własnego bezpieczeństwa?

  • pozostawiać niezabezpieczony dostęp do sieci Wi-Fi.
  • pod żadnym pozorem nie możemy udostępniać swojego adresu IP, jeśli go znamy.
  • nie wolno nam udostępniać swoich danych do kont bankowych. Banki nigdy nie wysyłają mailem informacji o blokadach konta, czy konieczności zmiany hasła do niego.
  • otwierać podejrzanych maili, często załączniki z rozszerzeniem .zip, .rar, są tymi, które mają wirusa.
  • pozostawiać komputery dzieci bez nadzoru, w celu kontroli możemy zainstalować na komputerze dziecka specjalny program do kontroli rodzicielskiej i obserwować, co nasza pociecha w sieci robi.
  • zamieszczać zdjęcia, komentarze, opinie, które mogą wpływać na nasze życie w przyszłości. W internecie takie informacje są trudne do usunięcia i ktoś nam nieprzychylny może ich użyć przeciwko nam.

Co w sieci należy robić ?

Korzystać z ogromnych zasobów sieci i dobrze się bawić z zachowaniem zasad ostrożności.